

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.3 Ω |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 11650
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28750
Ext.Price$0.28750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28750 | $0.28750 |
| 10 | $0.17454 | $1.74540 |
| 50 | $0.13015 | $6.50750 |
| 100 | $0.11645 | $11.64500 |
| 500 | $0.09347 | $46.73500 |
| 1000 | $0.08637 | $86.37000 |
